“Az ászanák az izmokat rugalmassá, a gerincet hajlékonnyá teszik, fejlesztik a szellemi képességeket és a tüdőkapacitást, erősítik a belső szerveket, és megnövelik az élettartamot. A jógaászanák gyakorlásával a vér bőséges oxigénellátásban részesül, a vénás vér felhalmozódása megszűnik, a test energiával telítődik, a gerincoszlop és az agyi idegközpontok megerősödnek és újjászületnek; az emlékezőképesség javul, az intellektus élesedik, az intuíció pedig fejlődik.
Az ászanák gyakorlása fiziológiai egyensúlyt hoz létre a testben, és az elme nyugalmát is megteremti. A jógagyakorlatok ellazítják a testet, és minden feszültség eltűnik. Az ászanák gyakorlása megszüntet minden betegséget, és a testet könnyűvé, egyben szilárddá, erőssé teszi. Minden ászana jó valamely betegség kezelésére. Tudatosítsd magadban az ászanák e csodálatos erejét.
A sírsászana (fejenállás) hasznos az eltompult agy serkentésére. Fejleszti az intelligenciát és az értelmi képességeket, valamint az emlékezőtehetséget. Segít az ódzsasz sakti (szexuális energiából szublimált spirituális energia) agyban való elraktározásában. Segít a brahmacsarja (önmegtartóztatás) fenntartásában. Sok betegséget meggyógyít, emellett javítja a látást és a hallást, mivel élénkíti az agyi vérkeringést.
A szarvángászana (gyertyaállás) serkenti a pajzsmirigy működését, erősíti a tüdőt és a szívet, és rugalmassá teszi a gerincet. A sírsászana és szarvángászana növeli az életerőt, és késlelteti az öregedést. A gerincet hajlékonnyá teszik, energizálják, és megfiatalítják az egész szervezetet. Hatásukra az agyalapi mirigy felélénkül és energiával telik meg.
A matszjászana (halállás) a tüdőt, az agyat és a szemet erősíti, továbbá a gerinc felső szakaszát.
A pascsimóttánászana (ülésből előrehajlás) és a majúrászana (pávaállás) növeli az emésztőtüzet, és javítja az emésztést. A pascsimóttánászana a hasi zsírlerakódásokat is csökkenti.
A bhudzsangászana (kobraállás), a salabhászana (sáskaállás) és dhanurászana (íjállás) serkenti a bélperisztaltikát, megszünteti a székrekedést, és gyógyítja a hasi betegségeket. Az íjállásban történő jobbra-balra hintázás nagyon jól megmasszírozza a hasűri szerveket.
Az agniszára krijá (az emésztés tüzének aktivizálása), az uddijána bandha (hasösszehúzás) és a majúrászana (pávaállás) szintén elősegíti a jó emésztést és a jó étvágyat. Az ardhamatszjéndrászana (fél gerinccsavaró gyakorlat) jó a májnak és a lépnek.
A tádászana (hegyállás), a trikónászana (háromszögállás) és garudászana (sasállás) megnöveli a testmagasságot.
A savászana (hullapóz) ellazítja a testet és az elmét, és tökéletes egyensúlyt és nyugalmat ad.
Az ászanákat és pránájámát nem azért gyakoroljuk, hogy hatalmas izmaink legyenek. A nagy izomzat nem jelent egészséget. A belső elválasztású mirigyek és a zsigerek, de legfőképpen az idegrendszer és az elme egészséges és harmonikus működése az, amire szükség van. A jógaászanák és a pránájáma rendszeres gyakorlása révén mindez megvalósul.”
(Részlet Szvámí Sivánanda: Utak a boldogsághoz c. könyvéből)
Fotrrás: Facebook